Praca na czarno

Kategoria: Szukanie pracy | Tagi: , , ,

Praca na czarno Wciąż powiększające się bezrobocie prowokuje ludzi do podejmowania każdego zajęcia, często jest to praca na czarno. Taki sposób zatrudnienia charakteryzuje się brakiem umowy pisemnej z pracodawcą. Pomimo braku zatrudnienia wiele osób decyduje się na pracę, ponieważ zmusza ich do tego ciężka sytuacja życiowa. Praca na czarno z pewnością jest dobrym rozwiązaniem dla pracodawcy, ponieważ dzięki temu ma tanią siłę roboczą, nie musi odprowadzać składek, a ma pracownika. W Polsce jest wiele firm które właśnie w ten sposób funkcjonują. Dla wielu pracodawców jest to wręcz jedyna możliwość utrzymania zakładu na rynku. Sytuacja na rynku pracy jest dość trudna, ale decydując się pracować i zarabiać w ten sposób możemy wiele stracić. Najbardziej narażony na negatywne skutki pracy na czarno jest z pewnością sam pracownik. Na początku cieszy się on z możliwości zatrudnienia i większej wypłaty, ale tak naprawdę wiele ryzykuje. Nie posiadając umowy w jednej chwili możemy zostać zwolnieni ze stanowiska. Nie przysługuje nam wtedy odprawa, wynagrodzenie czy też dodatki. Najważniejszym jednak aspektem pracy na czarno jest ubezpieczenie, w przypadku kiedy zdarzy się wypadek nie uzyskamy odszkodowania poza tym zmuszeni będziemy zapłacić z własnej kieszeni za pobyt w szpitalu, a koszty te są bardzo wysokie. Brak umowy jest też problemem w uzyskaniu zakupu na raty czy też wzięciu kredytu. Co jest bardzo ważne, wiele osób najczęściej bezrobotnych pomimo zarejestrowania w urzędzie pracy, pracuje na czarno, zjawisko to jest bardzo powszechne, mało kto jednak orientuje się jak duże sankcje grożą zarówno pracownikowi jak i pracodawcy za zatrudnianie ludzi w takim systemie. Osoba pracująca na czarno może dostać kare w wysokości 500 złotych, z kolei pracodawca może liczyć na kontrole ze strony inspektoratu pracy, grzywnę a nawet w skrajnych przypadkach zamknięcie firmy. Ludzi pracujących na czarno jest w Polsce bardzo wielu, niektórzy dorabiają sobie w ten sposób do emerytury inni z kolei z powodu niekorzystnej sytuacji życiowej nie mają innego wyjścia.

Kategorie

O nas

  • Po skończonej edukacji każdy pragnie spełnić się zawodowo i zacząć zarabiać na siebie, nie jest to jednak takie proste. Wielu młodych ludzi jest bezrobotnych i co ważne nie posiada żadnego doświadczenia zawodowego, aby go nabrać potrzeba wiele czasu i cierpliwości. Pracy szukamy zazwyczaj zgodnie z kierunkiem w którym się kształciliśmy, rzeczywistość pokazuje, że aby zarabiać trzeba być elastycznym i zaczynać od podstaw.

    Rynek pracy przeżywa obecnie kryzys, wielu ludzi pozostaje bez pracy i perspektyw, rozwiązaniem są giełdy pracy. Urząd pracy organizuje spotkania pracodawcy z potencjalnym pracownikiem. Po zapoznaniu się z CV osoba szukająca pracownika, może dokonać selekcji i zdecydować się na danego kandydata. Kolejnym dobrym sposobem na szukanie pracy jest Internet. Szukając pracy elektronicznie możemy bez konieczność wychodzenia z domu, znaleźć oferty dla siebie. Obok Zielonej Głry jest godny polecenia stomatolog Sulechłw. Do tego ma bardzo niskie ceny leczenia zębłw.